Lübnan Ketaib Partisi Genel Kongresi’nde çatlak

0 3


Milletvekili Nedim Cemayel’in (Maruni Hristiyan) Ketaib Partisi’nin 31. Genel Kongresi sırasında yaptığı konuşma, parti içindeki büyük bölünmelerin varlığını ve mevcut parti lideri Sami Cemayel ile aralarında olan ayrışmayı ortaya çıkardı.

Ketaib Milletvekili Nedim Cemayel önceki akşam yaptığı açıklamalarda partinin son zamanlardaki uygulamalarına saldırdı ve partinin dikkatini kıyıda köşede kalmış meselelere odakladığını belirterek, en acil olan diğer meseleleri görmezden geldiğini ima etti. İran sorununa, Hizbullah’ın Lübnan içerisindeki silahlarına ve yolsuzluk meselelerine işaret atıfta bulunan Cemayel, Ketaib Partisi tarafından elde edilen fonların kaynağı ve bunların nasıl harcanacağı hakkında birtakım sorulara sorarak, parti başkanının doğrudan parti içerisinden seçilmesi çağrısında bulundu.

Daha önce partinin siyasi bürosunda bu konulardan bahsettiğini dile getiren Cemayel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konferansa parti organlarından ve gerektiği takdirde yargı tarafından itirazlar yöneltilebilir. O zamandan beri tüm tavsiyeler, kararlar, seçimler ve atamalarla ilgili itirazı açıklıyorum. Yenilgilerden, aksaklıklardan ve başarısızlıklardan kim sorumlu? Bugün kendinizi yeniliyorsunuz. Partimizi ıslah etmeden devlete nasıl reform çağrısında bulunabiliriz? Demokrasiyi parti içinde nefes alamaz hale getirdikten sonra devlete nasıl demokrasi çağrısında bulunabiliriz?”

Cemayel’in bu açıklamaları, partideki bölümeler ve kutuplaşmalarla ilgili birtakım soruları gündeme getirdi. Eski Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel’in oğlu Milletvekili Sami Cemayel ile merhum Lübnan Cumhurbaşkanı Beşir Cemayel’in oğlu Nedim Cemayel arasında birtakım anlaşmazlıkların bulunup bulunmadığı soruldu. Partinin, 2005’ten bu yana ilk defa parlamentodaki temsilciliğini 3 milletvekili seviyesine indirdiği ve hükümette temsil edilmediği biliniyor.

Ketaib Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim el-Sayeg, bir radyo ve televizyon konuşması sırasında yaptığı açıklamada, kongrenin başında yapılan konuşmada sunulanların partinin geleceğe yönelik vizyonunu belirttiğine dikkat çekerek, bu konferansın, partinin liderliğini milletvekili Sami Cemayal’e vermek için yapıldığını söyledi. Cemayel’in Lübnan’daki bütün Ketaib partililerin ne istediği hakkında ve silah meselesi konusunda açıklamalarda bulunduğu belirten Sayeg, Cemayel’in, “Mişel Avn dışında hiçbir cumhurbaşkanının Hizbullah’a bu kadar yakın olamayacağı” ifadesini kullandığını ve bu nedenle gelişinin tarihsel ilkeleri gerçekleştirme fırsatına dönüştürülmesi çağrısında bulunduğunu söyledi. Hizbullah’ı kastederek bütün taraflardan gelecek için ileriye doğru adımlar atmalarını talep eden Sayeg, “Bugün olduğu gibi kırılgan siyasi gerekçelerle değil, sağlam temellerle birlikte yaşamayı teşvik etmek için tüm taraflardan bu tür adımları bekliyoruz” dedi.

Sayeg, bugün Ketaib Partisi’nde yaşananların demokratik bir süreç dahilinde gerçekleştriğine ve hiç kimsenin sonuçları önceden bilmediğine dikkat çekerek, “Muhtemelen Lübnan’da bu tür kongrelere alışkın değiliz. Burada ifade özgürlüğü ve basına sızdırılmayan Nedim Cemayel’in konuşmasından daha güçlü konuşmalar var. Parti sisteminin çatısı dışında başka çatı yoktur” ifadelerini kullandı. Ayrıca Sayeg, kongre sırasında parti kanunu ile ilgili bir değişim tasarısına ve yüzün üzerinde düzenleme paketine tanık olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Ketaeb Partisi Genel Sekreteri Nizar Neccariyan dün yaptığı açıklamada, Ketaib Partisi’nin geçmişine ve ilkelerine dayanarak güçlü bir örgütlenme ve net bir politik vizyonla sahaya döndüğünü vurguladı.

Konferans kapsamında görüşülen konular ile ilgili olarak “demokrasi şöleni” değerlendirmesinde bulunan Neccariyan, “Yoldaşlardan oluşan bir komite, parti tüzüğü ve maddeleri hakkında uzun görüşmelerde bulundu. 100 saatten fazla süren ardışık toplantılar sırasındaki düzenleme çalışmasının ve bunların üçte iki çoğunluk tarafından kabul edilmesi kararının ardından yapılan değişiklikler genel kongreye sunuldu” ifadelerini kullandı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...