Hafter Serrac’ın koordinasyon davetini reddetti

0 1


Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, Devrim’in 8. yıldönümü vesilesiyle Libya Ulusal Ordusu (LNA) Komutanı Halife Hafter’e terörle mücadelede güvenlik ve askeri düzeyde ortak koordinasyon sağlama konusunda üstü kapalı bir davet gönderdi.

Fayiz el-Serrac Başkanlığındaki UMH, yaptığı açıklamada teröre karşı savaşın siyasi çıkarlar uğruna kullanılmasını reddettiğini söyledi. Bireysel ve gelişigüzel bir şekilde askeri harekat yapmamaya önem gösterdiğini belirten el-Serrac, sosyal ve kültürel unsurlar arasındaki ilişkinin hassasiyetini göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı.

Kriz karşısında askeri bir çözümün bulunmadığını belirten UMH, “Seçim seçeneği, halkın arzusunu temsil ediyor. Herkes, halkın iradesine itaat etmeli” dedi. Ancak Hafter’in sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, Serrac hükümeti ile anlaşmazlıkların, Serrac’ın Libya ordusunun “Yüksek Komutanı” olarak kabul edilme ısrarı dolayısıyla hala mevcut olduğunu belirtti. Sözcü, Hafter’in gayri meşru hükümetin bu ısrarını göz önüne almayı reddettiğini vurguladı.

UMH tarafından ise, Mısır makamlarının talebiyle yürütülen müzakereler uyarınca askeri kuruluşların birleştirilmesi hususundaki ifadelerin, silahlı milislerin kontrolündeki başkent Trablus’ta orduya bağlı düzenli askeri kuvvetlerin yokluğu dikkate alındığında hatalı olduğu belirtildi.

Başkanlık Konseyi, “Mısır’ın planını, onunla olan iyi ilişkilerimiz ve özellikle de güneydeki askeri varlık dolayısıyla kabul ettik. Ordu Yüksek Komutanının, ülkenin seçilmiş başkanı olduğuna inanıyor ve aksini reddediyoruz” dedi. Diğer taraftan geçen cumartesi günü Libya’nın güneyinde Sebha şehri gençleriyle yapılan bir seminerden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan el-Mismari, Ulusal Ordu kuvvetlerinin Sebha’yı terör gruplarından ve Çadlı milislerden kurtardıktan sonra güneydeki diğer şehirlerin kurtarılması için operasyonunu sürdürmeye hazırlandığını duyurdu. Sözcü, kuvvetlerin komşu ülkeler Nijer, Cezayir ve Çad ile Libya sınırını güvence altına almayı hedeflediğine dikkati çekti.

Ahmed el-Mismari, “Murzuk ve Ummu-l Aranib havzalarına yönelik çatışmaların, iyi ve kabul edilebilir bir şekilde sona ermesini bekliyoruz. Daha sonra bu bölgelerin güvenliğini sağlamak için bu ülkelerin ordularıyla iletişim kurarak sınırlara gideceğiz” dedi. Ulusal Ordu’ya bağlı askeri bilgi bölümüne göre, Sebha’daki merkezi destek kuvvetleri 17 Şubat’ta şehir güvenliğini sağlamak için yol ve kavşaklara konuşlandırıldı.

Öte yandan Fayiz el-Serrac yaptığı açıklamada, ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Thomas Waldhouser ile geçen cumartesi günü Münih Konferansı’nda güvenlik meselesini, stratejik işbirliği çerçevesindeki bir dizi meseleyi, ordunun güvenlik ve askeri koordinasyonunu genişletme imkanını görüştüğü söyledi. Açıklamaya göre toplantıda, iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin güçlendirilmesi ele alındı.

Aynı şekilde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi Yang Jiechi ile 17 Şubat’ta bir toplantı düzenleyen Serrac, Çin’e, sahil güvenlik güçlerinin, sınır muhafızları ve terörle mücadele kuvvetlerinin güvenlik ve askeri rollerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için silah ambargolarını kısmen kaldırılması talebinde bulundu.

Çin ise Libya’nın fonlarındaki kayıpları azaltmak için dondurulmuş varlıkların idaresi konusunda Libya’nın talebine destek verilmesini istedi. Çinli yetkili, ülkesinin Libya’da kalıcı bir barış ve istikrara katkı sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışmak istediğini vurguladı.

Trablus merkezli Devlet Yüksek Konseyi ise, geçiş döneminin acilen sona erdirilmesi, 2015 yılı sonunda Fas’ın Suheyrat kentinde BM himayesinde imzalanan barış anlaşmasının hükümlerini uygulayarak kalıcı ve istikrarlı bir barış aşamasının başlatılması çağrısında bulundu. Konsey, 17 Şubat’ta yayınladığı bir bildiride, anayasa taslağının halkın oylamasına sunulması, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan ABD’nin Trablus Büyükelçiliği 17 Şubat Devrimi’nin yıldönümü münasebetiyle yayınladığı bir bildiride, Libya’da daha güvenli ve müreffeh bir gelecek için çalışan tüm Libyalıların yanında durduklarını belirtti. İngiltere’nin Trablus Büyükelçisi Francis Becker de kişisel Twitter hesabı aracılığıyla, Libya halkının, ülkesinin refahını ve istikrarını sağlamak için bir araya gelmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Tunus, UMH’ye Libya’nın el-Zaviye kenti yakınlarında geçen perşembe günü silahlı kişilerce kaçırılan 14 Tunuslunun salıverilmesi için çağrıda bulundu.

Serrac hükümetine bağlı el-Zaviye belediyesi, “Kimliği belirsiz kişilerin  bir otomobil ile geçen perşembe sabah saat 8 civarında petrol rafinerisinde çalışan 14 işçinin kaçırıldığını” açıklamıştı. Bu çerçevede el-Serrac hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed el-Seyyale, Libyalı güvenlik güçlerinin Tunuslu işçilerin kaçırıldığı noktada bulunduklarını belirtirken, işçilerin salıverilmesi hususunda çalışma yürütüldüğünü vurguladı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...