​ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı | ŞARKUL AVSAT

0 2


ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin Rusya’dan S-400 füze sistemi satın alma anlaşmasından vazgeçmeyeceğini söylemesinin ardından Türkiye’yi uyardı.

Erdoğan’ın bu sözleri, Washington tarafından Ankara’ya verilen ve resmi olmayan sürenin bitiminden bir gün sonra gelmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “NATO müttefikleri Doğu’daki rakiplerimizden silah alırken, ABD buna seyirci kalamaz” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 hava savunma sistemlerine göndermede bulundu.

Erdoğan ise Soçi’de düzenlenen üçlü zirve sonrası Erdoğan, Ankara’nın, Moskova’dan S-400 füzesi satın almaya devam edeceğini vurgulamıştı.

“Geri adım atmamız söz konusu değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık. Dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince. Biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arz ediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar” şeklinde konuştu.

Washington, daha önce de S-400 füze anlaşmasının, Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35 savaş uçağının Türkiye’ye satışını tehlikeye sokacağı ve ABD yaptırımlarına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

15 Şubat için verilen sürenin dolmasının ardından ABD’li bir yetkili ise Türkiye’nin S-4OO anlaşmasına devam etmesi durumunda ABD’nin Patriot füzeleri satma teklifini geri çekeceğini belirtmişti.

ABD askeri kanunları uyarınca,  Washington’ın müttefikleri veya ABD silahlarını savunma amacıyla satın alanlar, başka ülkelerden silah satın alamıyor.

İbrahim Kalın Fethullah Gülen’e ilişkin iddiaları reddetti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fethullah Gülen’in ABD’li yetkililer tarafından yakalandığına ilişkin çıkan iddialar hakkında ülkesinin bilgisi olmadığını söyleyerek, bu yönde çıkan haberleri reddetti.

Kalın, “Bize olan ulaşan böyle bir şey yok. Ama biliyorsunuz bu örgüt ile (Gülen Hareketi)  hem içeride, hem de dışarıda mücadele konusunda kararlılığımız tamdır. Bugüne kadar dünyanın birçok ülkesinde önemli mesafeler aldık. Dost ve müttefik ülkeler bu örgütün sadece Türkiye’de değil bu ülkelerde de nasıl büyük tehdit oluşturduğunu kavramaya başladılar” dedi.

Türkiye, ABD’den defalarca Gülen’i iade etmesini talep etti. Ancak gerek önceki ve gerekse şimdiki ABD yönetimi, Gülen’in başarısız darbe girişimine katılımı hakkında Ankara’dan güçlü kanıtlar sunmasını istedi.

Erdoğan, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuya ilişkin değerlendirmede, ABD’nin Fethullah Gülen’in iadesi konusunda samimi davranmadığını söyleyerek, Türkiye’nin yurtdışındaki ‘Gülen Hareketi’ unsurlarını takip etme çabalarının devam edeceğini vurguladı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...