​Iraklı öğretmenler: Taleplerimiz dikkate alınmadığı takdirde grevlerimiz artacaktır

0 2


Irak Öğretmenler Sendikası, eğitimdeki sorunların çözümü, okullardaki altyapı sorunu ve öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi gibi taleplerle ülke genelinde başlattığı iki günlük grevin yetkililer tarafından dikkate alınmaması halinde bu grevlerin sayılarının artacağı uyarısında bulundu.

Iraklı öğretmenler, eğitime destek verilmesi, eğitim müfredatının ve okulların yenilenmesi, maaşların iyileştirilmesi talepleriyle Pazar ve Pazartesi günleri ülke genelinde grev ilan etti. Irak Öğretmenler Sendikası Başkanı Abbas Kazım es-Sudani, ‘cesurca’ diye nitelediği grev kararının ‘eğitimdeki büyük çöküntüye karşı hükümete yönelik bir mesaj olduğunu’ söyledi.

Öğretmenler reform istiyor

Şarku’l Avsat’a konuşan Sudani, “En öncelikli talebimiz eğitim sektöründe reformların yapılmasıdır. Bu kapsamda taleplerimiz arasında, eğitim müfredatının yenilenmesi, yıkılmış okul binalarında altyapı çalışmalarının başlatılması, öğretmenlere diğer devlet görevlilerinin sahip olduğu hakların tanınması ve memurlara lojman imkânının sağlanması bulunuyor” dedi.

Grev kararına ülke genelindeki öğretmenlerden yüzde 90’ın üzerinde katılım gerçekleştiğini belirten Sudani, taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınmaması halinde grev sayılarının artacağı uyarısında bulundu. Sudani ayrıca, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin eğitimle ilgili taleplerini dinlemesi için önceki gün bir yetkili gönderdiğini sözlerine ekledi.

Öğretmenlere destek

Grev kararı birçok sendikanın yanı sıra bazı illerin yerel idarelerinin de desteğini aldı. Irak’ın güneyindeki Vasıt ilinin Valisi Muhammed Cemil el-Miyahi, Cumartesi günü, grev çağrısına cevap olarak şehirdeki okullarda iki gün resmi tatil ilan ettiğini açıkladı. Miyahi, açıklamasında, İl Eğitim Müdürlüğü’ne eğitim kadrolarına iki gün tatil izni verilmesi ve okullarda iki günlüğüne resmi tatil ilan edilmesi talimatı verdiğini belirtti. Miyahi, talimatın gerekçesini ise, ‘eğitim kadrolarının meşru haklarını talep etmeler için alan açmak’ şeklinde ifade etti.

 

Eğitimcilerin grev kararına destek sadece Vasıt ilinin valisi ile sınırlı kalmadı, Babil, Kerbela ve Necef illerinin valileri de benzer talimatları vererek bu sürece sahip çıktı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...