Irak ve Arap yörüngesine yolculuk

0 2


Kıtalararası farklı havayolu firmalarına ait uçakların içerisinde cep telefonlarından her gün binlerce fotoğraf çekimi yapılıyor. Bu fotoğrafta diğerleri gibi sıradan bir fotoğraftır. Son günlerde Iraklıların sosyal paylaşım hesaplarında yayınlanan bu fotoğraflar, sıra dışı bir yolculuk esnasında özel bir sivil uçak içerisinde çekildi.

Fotoğraftaki Iraklı kadın-erkek sayısı, 20’inin üzerinde. Yüzleri, sevinç ve mutluluk ifadeleriyle kaplıydı. Onların hepsi de sıradan yolcu değildi, aksine çoğu, önemli şahsiyetlerdir. Yurt içinde ve yurt dışında tanınan isimler. Onlar, yardım sektörlerinin yanı sıra tiyatro, sinema, radyo ve televizyon gibi farklı alanlarda çalışan oyuncular, yönetmenler, yazarlar, müzisyenler, sanatçılar ve gazetecilerdir.

Bu tür bir fotoğraf, tüm dünyada sıradandır. Sanatçılar ve yazarlar, edebiyat, sinema ve tiyatro etkinliklerine katılmak için devamlı olarak seyahat ediyor. Sinema, tiyatro, müzik festivalleri ve kitap fuarları gibi etkinlikler, Avrupa, Japonya, ABD, Afrika ve Arap dünyasında her yıl düzenleniyor.

Bununla birlikte bu yolculuğa katılan bazı sanatçıların yayınladığı fotoğraflar, Irak’ta bazı kesimi öfkelendirdi. Bunun için bu kesim, farklı kategoriden olmalarından dolayı sanatçılara ve yazarlara karşı bir kampanya başlattı. Aslında mesele, Iraklı sanatçı ve yazarların sanat etkinliklerine katılmak için bindikleri uçağın rotası ve gidecekleri etkinlikti.

Rota, Suudi Arabistan’ın tarihi el-Ula kentidir. Etkinlik ise,  bir süre önce duyurulan “MBC Irak” kanalının açılışıyla ilgili büyük bir kutlamadır. MBC Irak, program hazırlamak ve çalışmak için seçkin Iraklı sanatçıların, teknisyenlerin ve yazarların tayin edildiği bir kanaldır. Bu, gizli bir proje değildi.

Kampanya sahipleri, Suudi Arabistan’ın televizyon projesine (genel eğlence kanalı) katılmaları nedeniyle sanatçıları ve yazarları kınadı. Bu, Irak’a yönelik tek projedir. Öyle ki şu an hatta 15 yıldır radyo istasyonlarının, basılı ve e-gazetelerin yanı sıra Irak’ta doğrudan İran tarafından finanse edilen İran yâda Irak merkezli 55 kanal yayın yapıyor. Bunların hepsi de siyasi, dini ve mezhepsel içerikli yayınlardır.

Kampanya, Bağdat Havalimanı’ndan el-Ula Havalimanı’na giden uçağın seyahat saatinden birkaç gün önce başladı. MBC Medya grubu, Irak kanalını açma kararını Dubai’den duyurduğu zaman bu kampanya faaliyete geçti. Hâlbuki çok sayıda Iraklı yazar, sanatçı ve gazeteci, bu duyuruyu büyük bir memnuniyetle karşıladı.

Memnuniyetle karşılanmasının sebeplerinden birisi, söz konusu yeni projenin Irak medyasının kötüye giden durumunu olumlu etkileyebileceği ümididir. Bu proje, Irak medyasını özellikle de iyi finanse edilen devlet medyasını pozitif bir rekabete girmeye sevk edebilir. Memnuniyetle karşılanmasının diğer bir sebebi ise, “MBC Irak” projesinin yerel medyanın 15 yıldır üretemediği sanatsal çalışmaları ve dizileri üretmek için Iraklı yazar ve sanatçılara iş olanağı sağlayacak olmasıdır.

Suudi Arabistan projesinin memnuniyetle karşılanmasının üçüncü sebebi ise son yıllarda Irak’la bazı Arap ülkeleri arasında kopan ilişkileri yeniden birleştirecek olmasıdır.

El-Ula kutlamasına, Bağdat-Ula uçak yolculuğuna ve “MBC Irak” projesine yönelik karşıt kampanya düzenleme süreciyle İran’ın doğrudan ya da dolaylı irtibatını Iraklıların anlamaları zor değildi. “MBC Irak” projesinin İran’ın Irak’a yönelik propaganda projesine tehdit oluşturacağı noktasında bir kaygı mevcut.

İran’ın propaganda projesi etkiden yoksundur. Çünkü bu proje, politik ve mezhepsel (Velayet-i Fakih rejimi, ilkeleri ve hükümleri) temeller üzerine kurulmuştur. Yine bu proje, Irak’ta kabul görmeyen etnik karaktere sahip dini programlarla doludur.

Her şeye rağmen Bağdat’tan kalkan ve içerisinde sanatçıların, yazarların ve gazetecilerin olduğu uçak, belirlenen saatte Suudi Arabistan’ın el-Ula kentine ulaştı. Yolcuların yüzündeki sevinç arttı. Katıldıkları etkinlik başarılı oldu. Hatta onlar, “MBC Irak” projesinin hayata geçmesi için bu etkinliğin omurgasını oluşturdular. Fakat daha da önemlisi şu ki büyük bir başarıya imza atan bu proje, Irak ve Arap ülkeleri arasındaki bağı koparmaya yönelik girişimi boşa çıkardı. Söz konusu kampanya, kampanyadan rahatsız olan kültür ve medya çevrelerinde kayda değer hiçbir başarı sağlayamadı.

Bu, özellikle Irak dışındaki Araplara çok önemli bir mesajdır. Yıllardır bazı Iraklılar, Saddam sonrası Irak’ın Arap yörüngesine geri dönemeyeceğini zannetti. Tabi bu, zandan ziyade bir kuruntudur. Şu an doğru rotaya götüren istikamete doğru yürümek gerekiyor. Zira bu, Irak’ın başkentinden Arap Yarımadası’ndaki kadim Arap kentlerinden birisine giden ve aynı zamanda Iraklı sanatçı ve yazarları taşıyan uçağın güzergâhından uzak olmayan bir rotadır.  Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...