​ABD’den Venezuela’ya tonlarca insani yardım

0 3


ABD’li bir yetkili ABD’ye ait askeri bir nakliyat uçağının hafta sonunda Kolombiya-Venezuela sınırına 200 tondan fazla insani yardım nakletmesinin beklendiğini söyledi. Bu adım ABD’nin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetini düşürme ve muhalefet lideri Juan Guaido’yu destekleme politikası çerçevesinde atıldı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Cuma günü yaptığı açıklamada ABD’yi milyarlarca doları çalmak ve karşılığında hiç bir şey vermemekle suçlarken ABD, Venezuela-Kolombiya sınırı yakınlarında tonlarca insani yardım biriktiriyor.

Muhalefet Lideri Guaido Maduro’nun kendisini ülkeye girmesini engelleme girişimlerine karşı koyma sözü verirken Maduro orduya, ülkenin Kolombiya sınırlarının güçlendirilmesi talimatını verdi. Maduro ülkenin güneyindeki Ciudad Bolivar kentinde düzenlenen etkinlikler sırasında yaptığı açıklamada “Bu tuzaktır. Bozulmuş gıdalar veriyorlar. 30 milyar dolar çaldılar. Karşılığında ise bozuk gıdalar verdiler” ifadelerini kullandı.

Venezuela’da milyonlarca insanı fakir düşüren ekonomik bir kriz yaşanırken vatandaşlar gıda ve ilaç gibi aslı ihtiyaçlardan yoksun. Washington Maduro’nun geçen sene yeniden seçilmesini yasadışı olarak görürken isminin verilmesini istemeyen ABD’li bir kaynak Kolombiya’nın sınır kenti Cucuta’ya gıda ve tıbbi yardım gönderileceğini belirterek ABD Dışişleri Bakanlığından bu konuda açıklama yapılacağını söyledi.

ABD son dönemlerde Maduro’ya yaptığı baskıyı artırarak Venezuela’nın bazı üst düzey güvenlik yetkilileri ile petrol kurumu başkanı hakkında yaptırım uygulamaya başladı. ABD Hazine bakanlığından yapılan açıklamada Venezuela Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi (PDVSA) Başkanı Manuel Qevedo, 3 istihbarat yetkilisi ve Polis Özel Harekât Kuvvetleri Rafael Bastardo hakkında yaptırım kararı alındığını belirtildi. ABD’li yetkililer Bastardo’nun Maduro’dan aldığı talimatlarla gerçekleştirilen ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan operasyonlardan sorumlu olan Özel Harekatı’n lideri olduğunu söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yardımcısı Mike Pence’den AB’ye Guaido’yu tanıma çağrısı

Pence Münih’teki Güvenlik Konferansında yaptığı açıklamada “Hepimizin tam bir özgürlük ve demokrasi kazanana kadar Venezuela halkının yanında durması lazım. Bu nedenle AB’yi hürriyetin yanında durmaya ve Guaido’yu Venezuela’nın tek meşru lideri olarak kabul etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Pence  “ABD’nin Venezuela Parlamento lideri Guaido’yu ülkenin meşru liderli olarak tanıyan ilk ülke olmasının ardından 30’u Avrupalı müttefiklerimizden olmak üzere 52 devlet bu konuda ABD’yi takip ederek Guaido’yu meşru lider olarak tanıdı” ifadelerini kullandı. Açıklamalarını sürdüren Pence “Diğer devletlerin de bu adımı atma zamanı geldi. Bir dünya, yeni dünya sisteminde özgürlük yanlısı bir duruş sergileyebilir” dedi.

Maduro yaptığı açıklamada “Abartmıyorum. Beyaz Saray’da Donald Trump ve Kolombiya Lideri Ivan Duque Venezuela’ya savaş açma planı yaptılar” ifadelerini kullanarak ABD ile Kolombiya lideri arasında Çarşamba günü gerçekleşen buluşmaya dikkat çekti. Trump söz konusu görüşmede yaptığı açıklamada bir kez daha “Venezuela konusunda tüm seçenekler masada” ifadelerini kullanmıştı.

50 ülke tarafından Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanınan Juan Guaido Maduro’yu ülkeyi kötü yönetmek ve bu nedenle ekonomik sıkıntılara sebebiyet vermekle suçluyor. Maduro ise Venezuela’daki ekonomik krizin ABD yaptırımlarından dolayı yaşandığını belirtiyor. Öte yandan İnsani yardımlar konusu Maduro ile Guaido arasında yaşanan tartışmalardaki odak noktalarından biri haline geldi. Muhalefet lideri Guaido 23 Şubat’ta ülkeye insani yardım sokulması sözü verirken Maduro bu yardımların ülkeye girişine izin vermiyor orduya yardımların ülkeye girişine engel olması talimatı veriyor. Sosyalist lider Maduro bu yardımların ABD’nin planlı askeri işgalinin üzerinin örten bir perde olduğunu iddia ederken Guaido bu yardımların ülkeye ulaşmaması durumunda 300 bin kişinin öleceğini söylüyor.

Guaido yaptığı açıklamada “Bu yardımların parasını ödedik çünkü bir kimseden bir şey dilenmiyoruz” ifadelerini kullandı. Maduro Guaido’nun  (35) Venezuela’nın altın rezervi ve sahip olduğu kaynaklarına (dünyadaki en büyük petrol rezervi) göz diken ABD’nin elindeki bir kukla olduğunu söylüyor.  Guaido’nun yönetime yaptığı meydan okumanın hıyanet olduğunu belirten Maduro “En kötü şey Beyaz Saray’daki ırkçı Ku Klux Klan hükümetinin emperyalist çılgınlığını kışkırtmak” olduğunu söylüyor.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...