DEAŞ, Irak’ta bitme aşamasında | ŞARKUL AVSAT

0 2


Irak hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ örgütünün sonunun geldiğini duyurması karşısında henüz herhangi bir açıklama yapmazken, Iraklı bir kaynak tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre DEAŞ ile yürütülen terörle mücadele Irak’ta fiilen 2017 yılı sonlarında sona erdi.

İsminin verilmesini istemeyen kaynak, “Bu örgütle mücadele şekli, şu an Irak’ta istihbarat güvenlik aşamasına yöneldi” diyerek, DEAŞ kalıntılarının hala Kerkük, Diyala, Selahaddin ve Anbar’daki zor coğrafi bölgelerde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Iraklı kaynak, “ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon, Suriye’de DEAŞ ile savaşmak için bir izleme- koruma gücüne dönüşecek ve orada askeri operasyonları durduracak. Anayasa komitesine geçiş süreci, Suriye’de yeni bir anayasanın yazılmasıyla başlayacak, ardından yeni anayasa uyarınca seçimler yapılacak” dedi. Kaynak, “Trump, ABD kuvvetlerinin Suriye’den geri çekildiğini duyurarak hata yaptı. Durum, Kongre ve ABD’li üst düzey askeri otoriteler tarafından bir tür geri çekilme süreci olarak ve Suriye’de bir izleme-koruma gücü oluşturulduğu şeklinde düzeltildi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan silahlı gruplar konusunda uzman Dr. Hişam el-Haşimi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “ABD açısından yaşananlar, sadece askeri işgal topraklarını bitirmekti. Bu şeytani ağacı kestikleri anlamına geliyor, ancak büyüyebilecek köklerini sökemediler” ifadelerini kullandı.

Trump’ın aceleci davranıp davranmadığına ilişkin bir soruya yanıt veren el-Haşimi, “ABD, Afganistan’daki tecrübelerini tekrarlamak istiyor. Burada nihai bir çözüm sağlamadan işleri askıya aldılar” şeklinde konuştu. Dr. Hişam el-Haşimi, ABD’nin DEAŞ’tan çok İran’a öncelik verdiğini söylerken, “DEAŞ mücadelesi, ABD stratejisinde İran mücadelesinden daha az bir yer tuttu” dedi.

“Birleşik Irak” partisi lideri politikacı Asil el-Necifi ise Şarku’l Avsat’a, ABD’nin Suriye’deki DEAŞ dosyasını kapatıp Irak’a çevirdiğini söyledi. Suriye’deki Nusra kalıntıları ve DEAŞ tehlikesinin, Rus nüfuzundaki bölgelerin elinde ikinci mesele olduğunu belirten el-Necifi, “Haftalardır, DEAŞ ve Nusra arasındaki fikir ayrılığı dikkate alınarak DEAŞ kalıntılarının Suriye’den Irak’a veya İdlib’e geçişinden, El-Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi’ne katılmasından haberimiz var” dedi.

Asil el-Necifi, “Bizi ilgilendiren durum, Diyala ve Ninova arasında İran’dan Suriye’ye bir koridor olan ABD- İran çatışma bölgesindeki DEAŞ varlığı ve saldırılarının artması. Endişe verici olan durum bu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan DEAŞ, Irak’ın batı bölgelerinde mantar toplayan sivilleri kaçırdı. Bu çerçevede 3 günde meydana gelen üçüncü olayda Rava bölgesinde 5 sivilin kaçırıldığı belirtildi. Rava bölgesi belediye başkanı Hüseyin Ali, düzenlediği bir basın toplantısında “Bu, 24 saat içerisindeki ikinci, ancak son birkaç gün içinde Anbar’da meydana gelen üçüncü olay” dedi.

Aynı şekilde el-Cezire operasyonları komutanlığı, Anbar’ın batısındaki DEAŞ’a mensup 5 teröristin yakalandığını açıkladı. Komutanlıktan bir kaynak, el-Cezire operasyonlar komutanlığının yürüttüğü önleyici operasyonlar kapsamında ve uyuyan hücrelerin ortadan kaldırılması için sarf edilen istihbarat ve güvenlik çabaları çerçevesinde 5 teröristin yakalandığını açıkladı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...