​Kuveyt’ten Suriyeli mülteciler için bağış

0 1


Ürdün Kralı 2. Abdullah, dün, başkent Amman’daki Huseyniye Sarayı’nda Kuveyt Başbakanı Cabr Mubarek el-Hamad es-Sabah’ı kabul etti.

Sabah, Kral Abdullah’a Kuveyt Emiri Eş-Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın “iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini vurguladığı” mektubunu teslim etti.

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz ile Kuveytli mevkidaşı Sabah’ın başkent Amman’daki Başbakanlık konutunda düzenledikleri toplantıda iki ülke arasında hukuk, yargı, planlama, kalkınma, eğitim, meteoroloji, havacılık ve iskan gibi alanlarda 15 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı. Kuveyt’in Ürdün’deki Suriyeli mültecilere yardım kapsamında 6 milyon dolar bağışta bulunduğu bildirildi.

Ürdün Başbakanı Rezzaz, basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında siyasi, sosyal ve ekonomik alanındaki ilişkilerin sürekli bir gelişim içerisinde olduğunu ifade etti. Rezzaz, “Ürdün, çeşitli şartlar ve koşullar altında yanında duran Kuveytli kardeşlerini unutmayacak” dedi.

Kuveyt Başbakanı Sabah, burada yaptığı açıklamada, ülkesinin ‘hassas bir dönemden geçen Ürdün’ün yanında yer alacağını’ vurguladı. Kuveyt’in son dönemde Ürdün’e uzattığı yardım elinin ‘kardeşlik ruhuna’ dayandığını belirten Sabah, Ürdün’ün bölgesel ve uluslararası alandaki rolünün öneminin bilincinde olduklarını söyledi.

Kuveyt’in Ürdün’deki Suriyeli mültecilerin eğitimine destek kapsamında, Amman’da iki ilkokul inşası projesi için 6 milyon dolarlık bağışta bulunduğu belirtildi.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...