​İranlı nükleer fizikçi İngiltere’ye kaçtı

0 2


Avrupa’ya geçen göçmen kafileleri arasında İranlı bir nükleer fizikçinin kaçakçılık yoluyla taşındığı yönünde çıkan haberler tartışmalara yol açtı.

İngiliz gazetesi Daily Mail’in bugünkü haberine göre, bazı istihbarat teşkilatlarının son zamanlarda Avrupa’ya geçen göçmenlerden yararlanarak İranlı nükleer fizikçi bilim adamının kaçakçılığına karıştığı iddia edildi. Gazeteye göre, İran’daki nükleer kaçakçılık operasyonunun planlanması geçtiğimiz Ekim ayında başladı.

Sunday Express gazetesi tarafından dün yayınlanan haberde, İranlı göçmenlerin İngiltere’ye akışının, Sırbistan hükümetinin İran turistlerine vizesiz seyahat etme kararından sonra çoğaldığı ve birçok İranlının buradan Avrupa’ya kolayca ulaştığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Mossad’ın bu durumu istismar ettiği, 47 yaşındaki bir bilim adamının, diğer 12 İranlı ile birlikte tekne ile Türkiye ve Fransa üzerinden İngiltere’ye kaçtığına işaret edildi. Habere göre olay, İngiliz dış istihbarat servisi MI6 ve ABD İstihbarat Sevisi CIA ile işbirliği içerisinde gerçekleşti.

Sunday Express haberinde ayrıca, dünyanın, İran’ın nükleer silah programına yönelik olarak bir çok detaydan bilgi sahibi olduğunu aktardı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinde İran’ın gizli nükleer programını kanıtlamak için 55 bin belge olduğunu ve İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurdukları söylemine ilişkin dünyaya yalan söylendiğini açıkladı.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...