​Güney Afrika’daki toprak reformu projesi yatırımcıları endişelendiriyor

0 2


Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın desteklediği toprak reformu projesi, bir yandan beyaz çiftçilerin kaygısı, diğer yandan ev sahipleri ve madenci gruplarının endişeleri arasında tartışılmaya devam ediyor.

AFP’nin haberine göre, uzun zamandan beri ülke ekonomisinin temelini oluşturan madenlerde, emtia fiyatlarındaki düşüş ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle yıllardır düşüş yaşanıyor. Bu iklimde, hükümetin ‘Apartheid rejiminden miras kalan eşitsizliği’ düzeltmek için ülke topraklarını siyahi çoğunluğun yararına yeniden dağıtma arzusu, büyük tepki yarattı. Tazminat olmadan kamulaştırma işlemlerine izin verilme projesi ciddi endişelere yol açıyor.

Anglo-American Maden Grubu Başkanı Mark Cutifani, 3 ay önce tartışmanın parametrelerini belirlemişti. Cutifani, “Maden arazilerinin mülkiyeti garanti edilmezse, yatırımcılar kaçacak. Kapsamlı ve kalıcı çözümler bulmalıyız. Hükümet arazi projesinin ayrıntılarını açıklamadıkça Güney Afrika topraklarına yabancı yatırımları teşvik etme isteği gerçekleşmeyecek” dedi.  

Moody’s tepkisi

Güney Afrika’yı sıkı bir gözetim altında tutan kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de aynı endişeyi taşıyor. Moody’s geçtiğimiz Haziran ayında hüküm süren belirsizliğin kısa vadede yatırımları azaltmaya devam ettiği konusunda uyardı. Ayrıca reformun şirketler için pahalıya mal olacağı ortaya çıkarsa, yatırımdaki düşüşün daha hızlı olacağına vurgu yapıldı.

Ekonomiyi canlandırmak için yabancı şirketleri yatırımlara ortak etmeyi planlayan Ramaphosa, güçlü ve net bir mesaj aldı. Bu nedenle Cape Town’daki yıllık konuşmasını, madencilik sektörünü güvence altına almaya çalışmak için kullandı. Konuşmada, “Yatırımcılar korkmamalı, çünkü mülklerini almayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı, bu hafta emlak reformunun ‘sömürgecilik ve apartheid döneminde Güney Afrika’daki siyahi vatandaşlara karşı yapılan bir hatayı düzeltmeyi’ hedeflediğini belirtti. Apartheid rejiminin çöküşünden çeyrek asır sonra, tarım arazilerinin dörtte üçü hala 55 milyon nüfusun yüzde sekizinden fazlasını oluşturan beyazların elinde bulunuyor.Source link

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

Loading...